Program pre školy na hory a mesto Prešov 2019

Festival hory a mesto Prešov 2019 pripravil tradičné premietanie pre školy. Festival hory a mesto Prešov počas jeho existencie navštívili tisícky školopovinných detí a študentov z Prešova a jeho okolia a organizátori festivalu dúfajú, že si festival obľúbenosť ešte viac zvýši.

Festival hory a mesto Prešov je medzi školopovinnou mládežou tradičným jesenným podujatím, ktorý ponúka výber filmov festivalu zameraný na outdoorové športy ale aj ich prepojenia s enviro problematikou.

Ako každý ročník hory a mesto pripravilo zaujímavý program pre školy v dvoch termínoch v doobednajších hodinách. Blok filmov pre školy predstavuje sériu tých naj krátých filmov z rôzných miest, rôzných športov s cieľom zaujať deti a mládež.

18.10.2019 Kino Scala


8.30 – 10.00  – Prvý filmový blok pre školy

10.30 – 12.00  – Druhý filmový blok pre školy

Kontakt pre objednávanie a informácie 0905 915 118. 


Filmy

1. Ikigai

( USA, 16 min, 2018, r. Justin Taylor Smith )

Japonský snowboardista Shin Biyajima zdieľa príbeh o tom, ako našiel svoje Ikigai (生 き が い) alebo “dôvod pre bytie” pri oslave života a objavovaní horskej prírody za Naganom. K Shinovi sa pripojí americký snowboardista Travis Rice. Tento film je ponorením sa do Shinovho života, japonskej horskej kultúry a podobnosti medzi dvoma priateľmi, ktorí napriek tomu, že ich delia oceány, vyrástli s dvoma vecami, ktoré majú spoločné: kopec ako učebňa a hlboká vášeň pre jazdu na snowboarde.

2. 8000 plus

( Francúzsko, Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt)

V júli 2016 sa paraglidista Antoine Girard vydal na trojtýždňový hike-and-fly výlet, aby preskúmal pohorie Karakoram v Pakistane – úplne sám. Z mesta Skardu smeruje na najvyššie vrcholy pohoria Karakoram. Tento Francúz už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8,051 m.n.m.) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglidingu, ale vzduch je tu tak riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

3. Krížová cesta

( Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas )

Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrzejovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.

4. Mel

( Austrália, 4 min, 2018, r. Jason Macqueen )

Začiatky v novom športe sú dosť ťažké. Ale čo keby ste si museli prerobiť všetky kusy vybavenia a prispôsobiť každú techniku? Mel nám ukáže, aké je náročné začať sa venovať jazde na divokej vode. Hlavne keď nemáte „štandardný typ tela“.
Po tom, ako Mel nemohla zohnať dostatočne malú loďku, rozhodla sa vyrobiť si vlastnú. Toto je film, ktorý nám pripomína, že “všetko je možné”, pokiaľ máte inžiniersky titul, dielňu, skvelých priateľov a šialený drajv.

5. Dreamride 3

( DreamRide 3, Kanada, 6 min, 2018, r. Mike Hopkins )

DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niekoľkých z najdivokejších krajín na svete. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr.Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným.

6. Kde sa končí les

( Treeline, Kanada, 40 min, 2018, r. Jordan Manley )

Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Sú to najstaršie živé bytosti, ktoré spoznáme počas nášho pobytu na zemi. Poskytujú nám prístrešie, palivo, spoločníkov a v niektorých prípadoch aj naše božstvo. Sú to živé mosty do minulosti našej planéty, majú skryté príbehy zapísané do letokruhov počas stáročí alebo dokonca tisícročia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom Japonska, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam Nevady. Budeme nasledovať niekoľkých lyžiarov, snowboardistov, vedcov a liečiteľov, ktorí budú skúmať toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.

Telefonický kontakt pre objednávanie a informácie 0905 915 118.