16.30 hod. Otvorenie festivalu

Krajina nikoho

( No Man´s Land, Rakúsko, 72 min, 2018, r. Matthias Mayr )

Antarktída je najchladnejší, najsuchší a najveternejší kontinent a má tiež najvyššiu priemernú výšku zo všetkých kontinentov. Až doteraz sa sem dostali len vedci, polárnici alebo horolezci lezúci na Mt.Vinson. Kvôli extrémnemu chladu, zľadovatenému terénu a púštnemu podnebiu sa zdalo, že freeskiing tu nie je možný. Ale dvoch lyžiarov a dobrodruhov Matthiasa “Hauni” Haunholdera a Matthiasa Mayra nezaujíma, že je to tu príliš ďaleko alebo príliš ťažké na lyžovanie. Oni sú týmito tvrdými podmienkami priam priťahovaní. Spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom sa vydávajú na expedíciu bez sponzorov, s cieľom nájsť krásne kopce vhodné na lyžovanie. Tím 3 mužov, z čoho každý za sebou ťahá sane s hmotnosťou 90 kíl, prešiel vzdialenosť viac ako 150 km turistikou a pomocou kiteov. To, čo našli, bolo oveľa lepšie než čakali. “Svätý grál” freeridingu. Pozrite si film a vychutnajte si najúžasnejšiu krajinu, v akej kedy kto lyžoval.


DreamRide 3

( DreamRide 3, Kanada, 6 min, 2018, r. Mike Hopkins )

DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niekoľkých z najdivokejších krajín na svete. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr.Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným.


Ikigai

( USA, 16 min, 2018, r. Justin Taylor Smith )

Japonský snowboardista Shin Biyajima zdieľa príbeh o tom, ako našiel svoje Ikigai (生 き が い) alebo “dôvod pre bytie” pri oslave života a objavovaní horskej prírody za Naganom. K Shinovi sa pripojí americký snowboardista Travis Rice. Tento film je ponorením sa do Shinovho života, japonskej horskej kultúry a podobnosti medzi dvoma priateľmi, ktorí napriek tomu, že ich delia oceány, vyrástli s dvoma vecami, ktoré majú spoločné: kopec ako učebňa a hlboká vášeň pre jazdu na snowboarde.


Za vrcholkami hôr

( Beyond the Peaks, Francúzsko, 29 min, 2018, r. Shams )

Profesionálny wingsuit športovec svetovej triedy, Jokke Sommer, sa rád posúva a hľadá nové výzvy. Už dlho sníval o jazde na troch slávnych vrcholoch Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Aby sa pripravil a splnil si svoj sen, učí sa od jedného z najlepších na svete – Francúza Valentina Delluca. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Objavte ich životný štýl, pochybnosti, riziká a následné odmeny. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.


19.00 Hosť festivalu

Peter Becko Ondrejovič – multimediálna prezentácia hosťa festivalu …..viac


Bawli Booch

( India, 4 min, 2016, r. Anuj Khurana )

Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život.


Dawn Wall

( The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer )

V januári 2015 americkí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson zaujali celý svet svojou snahou vyliezť cestu Dawn Wall, zdanlivo neleziteľnú kilometrovú stenu v národnom parku Yosemity v Kalifornii. Dvojica žila v tejto vertikálnej stene celé týždne a vzbudzovala tým obrovskú pozornosť globálnych médií. Pre Tommyho Caldwella bola však Dawn Wall oveľa viac než len lezenie. Bolo to akési logické vyústenie jeho životnej cesty definovanej prekonávaním prekážok. Vo veku 22 rokov ho v Kirgizsku zajali povstalci a držali ako rukojemníka. Krátko na to prišiel pri nehode o ukazovák. Keď sa mu rozpadlo manželstvo, snažil sa utiecť bolesti tým, že si dal vysoký cieľ – vyliezť voľne Dawn Wall. Bola to tenká línia medzi odhodlaním a posadnutosťou. Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty. Pri záverečnom pokuse, keď ich pozoroval celý svet, sa Caldwell stretne s okamihom pravdy. Má opustiť svojho partnera a konečne si splniť svoj najväčší sen alebo riskovať svoj vlastný úspech v záujme ich priateľstva?


Tuláci na padákoch

( We are the Rovers, Francúzsko, 25 min, 2018, r. Antonin Michaud-Soret )

WE ARE THE ROVERS, NORWAY /// Official Trailer from Ahstudio Filmmakers on Vimeo.

Tretí film trilógie We Are the Rovers Norway vás vezme na fantastické paramotorové dobrodružstvo a spolu objavíte krásu nedotknutej nórskej scenérie. Film vás zoberie na pevninu, na more a do vzduchu. Výlet sa vyznačuje zvukom vrtuľníkov, vlnami na BeXplore Boat a nekončenými cestami v Nomad autobuse. Dobrodružstvo, v ktorom smiech, objavy a všetko nečakané robia každý moment nezabudnuteľným.