16.30 Otvorenie druhého dňa festivalu

Prvý filmový blok

Kde sa končí les

( Treeline, Kanada, 40 min, 2018, r. Jordan Manley )

Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Sú to najstaršie živé bytosti, ktoré spoznáme počas nášho pobytu na zemi. Poskytujú nám prístrešie, palivo, spoločníkov a v niektorých prípadoch aj naše božstvo. Sú to živé mosty do minulosti našej planéty, majú skryté príbehy zapísané do letokruhov počas stáročí alebo dokonca tisícročia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom Japonska, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam Nevady. Budeme nasledovať niekoľkých lyžiarov, snowboardistov, vedcov a liečiteľov, ktorí budú skúmať toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.


Ľadoví anjeli

( Ice Kayak Movie – The Ice Angels, Nemecko, 45 min, 2018, r. Olaf Obsommer )

Film rozpráva príbeh Matzeho Brustmanna, Adriana Matterna, Jobsta Hahna z Nemecka a štvornásobného majstra sveta v extrémnom kajakárstve, Sama Suttona, z Nového Zélandu, ktorí začiatkom marca pricestovali k slávnemu vodopádu Goðafoss a odvážili sa urobiť niečo mimoriadne. Štvorici sa na „Vodopáde bohov“ podarilo na najrôznejších trasách v priebehu niekoľkých dní uskutočniť tucet úspešných jázd. Zároveň ako prví v zime zjazdili stredom prúdu štrnásť metrov vysoký hlavný vodopád.
„Odhliadnuc od toho, že stratíte cit v rukách, v porovnaní s letom jazda ťažšia nie je,“ dodáva mníchovský kajakár Matze Brustmann. „Ak dôjde k ťažkostiam a ocitnete sa na úpätí vodopádu v nebezpečnom spodnom prúde, začne vám neúprosne ubiehať čas.“ Aby bola zaručená záchrana z ľadovej vody, nachádzali sa pod vodopádom vždy dvaja kajakári, ktorí boli pripravení v prípade núdze svojim kamarátom prísť na pomoc. Smolu mal však Novozélanďan Sam Sutton, ktorý hneď v prvý deň dopadol z dvanástich metrov rovno na ľadovú kryhu, ktorá sa musela dostať do prúdu z víru. Namiesto toho, aby sa ponoril do niekoľko metrovej hĺbky, bola jeho brzdná dráha veľmi krátka a bolestivá. Sutton utrpel pomliaždeniny na chrbte a preto sa musel zbytok času už len na kamarátov pozerať.
Na začiatku nebolo počasie celkom podľa plánu. Bolo ako na jar, sedem stupňov a veterno s dažďom. Goðafoss sa však v priebehu týždňa zmenil na pravú zimnú rozprávku s permafrostom a nepretržitými snehovými prehánkami.
„Island je výnimočne krásny už v lete. Keď sa však dedo Mráz s Perinbabou rozhodnú zredukovať v krajine kontrast na minimum, je Island ako balzam na dušu a pastva pre oči.“ Posledný deň sa pri záverečnom natáčaní ešte raz pustili na trasu stredom prúdu. Prišli cez ľadom olemovaný kanál, stenčený na jeden meter a voda mala konzistenciu ako ľadový smoothie.


Synkronika III

( The Synchronicles III, Švajčiarsko, 6 min, 2018, r. Sebastian Doerk )

Cesta karavanom naprieč Portugalskom za hľadaním najlepších vĺn na surfovanie a najlepších trailov na jazdu bicyklom.
Najnovšia epizóda Synkroniky Roba Herana mapuje traily v Portugalsku. Rob skúma možnosti od Algarve na juhu cez Lisabon a Sintru až po severné Portugalsko.


Teraz alebo nikdy

( Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer )

Nasledujúc porekadlo „teraz alebo nikdy“ nás Nadine Wallnerová, dvojnásobná majsterka sveta vo freeride z Arlbergu, berie na cestu svojim životom. Vyrastala v „kolíske alpského lyžovania“ a veľmi skoro začala skúmať svoje vlastné hranice: chodila poza školu, doháňala policajtov k šialenstvu – všetko pre prašan. Jej vášeň pre „bielu nádheru“ stále horí. Kedysi ju motivovali súťažné línie, dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu, ďaleko od reflektorov. A tiež: nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.


Podarený blázon

( Beautiful Idiot, Kanada, 15 min, 2018, r. Harrison Mendel )

Podarený blázon vás zoberie na divokú jazdu prechádzajúcu mysľou a motiváciou tých, ktorí sa cítia odhodlaní dosiahnuť veľkoleposť. Ako sa môže cítiť ten, kto ju nedosahuje? A aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.


Krížová cesta

( Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas )

Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrzejovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.


19.00 Hosť festivalu

Erik Rabatin – multimediálna prezentácia hosťa festivalu … viacDruhý filmový blok

8000+

( Francúzsko, Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt )

V júli 2016 sa paraglidista Antoine Girard vydal na trojtýždňový hike-and-fly výlet, aby preskúmal pohorie Karakoram v Pakistane – úplne sám. Z mesta Skardu smeruje na najvyššie vrcholy pohoria Karakoram. Tento Francúz už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8,051 m.n.m.) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglidingu, ale vzduch je tu tak riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.


Zabardast

( Francúzsko, 54 min, 2018, r. Jérôme Tanon )

Dôverný cestovný denník z neuveriteľnej freeriderskej expedície do srdca Karakoramu. Hľadanie jedného z najkrajších pohorí na lyžovanie vo výške až 5880 m.n.m. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride. Skutočné dobrodružstvo.


Surfer Dan

( USA, 8 min, 2018, r. Tim Kemple )

Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete a nájdete to priamo na prahu vášho domova.


Projekt Lorax

( The Lorax Project, Austrália, 35 min, 2018, r. Peter Wyllie )

Šesť priateľov sa pokúsi vyliezť a potom skočiť basejump “Lorax” – impozantný výstup na Frenchman’s Cap v odľahlej časti západnej Tasmánie. Obklopení jednou z najstarších divočín v celej Austrálii, zápasia s extrémnym počasím a drsným terénom, spoliehajúc sa na svoje schopnosti a humor, aby dosiahli svoj cieľ.